ile kosztuje fotograf na wesele

Ile kosztuje fotograf na wesele ?

  Jako fotografowi ciężko mi odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje fotograf na wesele. Dlaczego? Dlatego, że nie wiem, czego oczekujesz. To Ty musisz mi pomóc poznać Twoje oczekiwania – wtedy powiem, jaka jest moja cena. Jeśli pytasz; ile biorę za fotografowanie ślubu i wesela – ja zapytam; w jakim terminie, gdzie, ile zdjęć, jaki album ślubny, itd…

  Fotografowie, którzy piszą; “Za ślub biorę 1700”, “Fotografuję ślub i wesele za 2500”, “U mnie zdjęcia za 999” – też nie piszą do końca prawdy – bo zwykle okazuje się, że w tej cenie nie ma albumu, nie ma sesji ślubnej w innym dniu, albo -co gorsza- fotograf będzie na weselu tylko do 21-ej, i nie przyjedzie przed 12-tą, by fotografować przygotowania do ślubu. Niektórzy fotografowie ślubni podają ceny swoich pakietów i to jest dobre, bo daje jakieś takie rozeznanie co do zakresu usług oferowanych za daną cenę.

Więc ile kosztuje fotograf na wesele ?

  Na rynku fotografii ślubnych są oferty fotografowania ślubu i wesela za 7500 PLN a są fotografowie, którzy chcą 499 PL (!!! tak, widziałem takie ogłoszenia). Zastanawiasz się, którego wybrać, bo różnica w zdjęciach robionych przez jednego i przez drugiego nie jest tak ogromna, jak rozpiętość cen za ich usługi. Z mojego rozeznania wynika, że fotograf za 7500 to człowiek, który sprawdził się na ślubach u bogatych par w Warszawie. Fotografował śluby cudzoziemców, którzy wiedzą, że pewne rzeczy nie mogą być tanie. Facet ma mocne zdjęcia w portfolio i robi zdjęcia podobnej grupie klientów z polecenia. Ten fotograf za 499 robi bez umowy, fotografuje małe śluby, z doskoku. To nie jest jego praca – dorabia na hobby. Żeby nie było – ci tani fotografowie hobbyści są często lepsi niż niejeden zawodowiec. I jeden i drugi są odpowiedzią na pytanie; Ile kosztuje fotograf na wesele ?

Sesja ślubna na Wawelu. Para młoda w Krakowie.

Zdjęcia z sesji ślubnej Sylwii i Konrada. Sesja ślubna na Wawelu.

Zatem co? 7500 za bardzo dobre zdjęcia, czy 499 za być może dobre?

  To złe pytanie. Szukaj fotografa patrząc na jego zdjęcia. A jeżeli fotografie któregoś Ci się spodobają – zapytaj o cenę. Ale pytając napisz; gdzie, kiedy, jaki album/fotoksiążka, w jakich godzinach ma u Ciebie być, ile zdjęć chcesz. Napisz do kilku – na pewno dostaniesz kilka propozycji, przy czym – co ważne- będą one dotyczyły Twoich konkretnie wymagań związanych z fotografowaniem ślubu. Tylko takie podejście da Ci odpowiedź na pytanie będące tytułem tego wpisu. Tylko takie pozwoli Ci wybierać bez rezygnowania z czegokolwiek.

  Ja fotografuję od rana, od początku przygotować do końca oczepin, oferuję pełny fotoreportaż z całego dnia ślubu – fotografuję i dokumentuję wszystko. Za ile? Powiedz mi, czego chcesz – to nic nie kosztuje.